Už je to nějaký ten měsíc nazpátek, co zde vyšla recenze jedné kávy z pražírny v Luhačovicích, která se jmenuje Lázeňská káva. Tato moje recenze byla o El Salvadoru a vy si ji můžete připomenout ZDE. Tehdy jsem byl z chutě opravdu unešený a doufám, že mě stejné pocity čekají i u ochutnávání této kolumbijské kávy.

Jak jste v minulém článku zjistili, Lázeňská káva se mnou navázala spolupráci, za kterou jsem velice rád. Poslali mi pár dalších vzorků kávy a dnes nás čeká Kolumbie Andino. Můžete si říkat, že nelze napsat objektivní hodnocení na kávu, kterou mi pražírna pošle zdarma, ale nebojte se, chci, aby za každou cenu byly mé články a recenze objektivní, tudíž i vy si můžete být jisti, že když tu danou kávu pochválím, je skutečně dobrá a stojí za vyzkoušení. Jako poslední v této první minisérii mám pro vás připravenou Nikaraguu, takže se těšte na další článek a já se budu těšit na další spolupráci.

Zrna

Jak je dobře známo, zrna často dost prozradí o kvalitě kávy (i pražírny). Ano, neexistuje odrůda kávy, která má všechny kávové třešně stejně velké, ale ty kvalitnější je mají alespoň podobné. Ve velmi dobrých pražírnách dokonce vybírají špatná zrníčka ještě před tím, než putují do pražičky, a dokonce i po upražení vybírají špatně napražená zrna.

Myslím, že podobně to dělají i v Lázeňské kávě, protože v mém balíčku Kolumbie byla všechna zrna skoro stejně velká a všechna byla stejně upražená. Našel jsem jen velmi malé množství zrn, která byla menší než ostatní, ale to opravdu nehraje žádnou roli v chuti.

Na těchto zrnech je krásně vidět, že káva byla zpracována promytou metodou, protože v takovém případě je v zrnech zaklesnutý zbylý pergamen a vytváří v zrníčku takovou jakoby řeku plnou chutí. Takováto zrníčka, jako jsou vidět zde (s pergamenem uprostřed) nenajdete například u káv z Etiopie, protože v afrických zemích se promytá metoda zpracování používá minimálně kvůli jejím vysokým nákladům na vodu.

Závěrem bych rád pochválil kvalitu a celistvost těchto zrn, která hned po vybalení vypovídají o kvalitě kávy a o tom, že se můžu těšit na velmi příjemnou chuť – o tom mluví samozřejmě i dokonale ovocité aroma letní zahrádky.

Pražení

Již v minulém článku o El Salvadoru jsem vám vysvětlil, jak se dá poznat dobře upražená káva, připomeňte si tu techniku ZDE.

I u této kávy jsem pokus “lámání zrnka” provedl a naprosto čekaně jsem zjistil, že káva je upražena přesně tak, jak tomu má být. Uvnitř zrna je krásně dřevitě hnědá barva bez známek spálení či různobarevných kousků. Docela jsem to čekal, protože vím, že Lázeňská káva praží své kávy kvalitně a dávají si záležet. Jak se ale říká: “Důvěřuj, ale prověřuj.”

Líbí se mi, jak čím dál větší množství pražíren cílí na nižší stupeň pražení, při kterém vyniknou sladké, čokoládové a ovocité tóny. Toto pražení je ovšem náročnější než upražit kávu do bezvědomí do černa, proto se najde ještě spousta míst, kde dostanete tmavou hořkou kávu bez chutě. Proto pojďme bojovat proti těmto místům a podporujme pražírny, jako je Lázeňská káva, kde praží s láskou a umem.

Chuť – Aeropress

Myslím, že bych vás všechny zklamal, kdybych degustoval kávu jiným způsobem než připravenou na Aeropress. Za prvé je tato příprava jednou z nejrychlejších a za druhé chuťový profil, který tímto způsobem získám je nenapodobitelný. Pokud je tu ještě někdo, kdo se bojí Aeropress pořídit, protože nebude vědět jak na to, ZDE máte v článku popsáno, že je příprava opravdu jednoduchá, tak se na to mrkněte… Jó a kdo by nevěděl, kde Aeropres pořídit, tak třeba TADY na eshopu Lázeňské kávy.


Káva je v chuti výrazná, přesto ale není tak silná, aby vám zkřivila úsměv ve chvíli, kdy se jí napijete plným douškem. Na to, že se jedná o Kolumbii, která je většinou známá pro své hořce čokoládové a oříškové tóny, překvapí vás její kyselinka na začátku. Objeví se skutečně jen na chvíli, aby vám řekla “Ahoj“ a zase zmizí v záplavě dalších chutí. Tato acidita je podtržena ovocnou hořkostí grapefruitu, která se k chuti náramně hodí.

To by ale nebyla ta pravá kolumbijská káva, abych v ní nenašel čokoládové tóny. V této Kolumbii Andino se čokoládová chuť prominuje ve formě kakaa. Jedli jste někdy čisté upražené kakaové boby? Myslím si, že spíš ne. Já je jedl a musím vám říct, že tato káva chutná ve své hořké podstatě úplně stejně. Hořkost se bije se sladkou chutí a nevíte, co z toho si máte vybrat a najednou se v představách ocitnete v pohádce Karlík a továrna na čokoládu a jste zaplaveni horou vynikající hořké čokolády. Jak káva chladne, zcela se vytrácí původní kyselost a zůstává čokoládová sladkost na konci podpořena jemnou sladkostí letního ovoce ze zahrádky, jako je rybíz do intenzivního zážitku.

Nerad nazývám nějakou kávu „obyčejnou“, ale zde si to dovolím v tom nejlepším slova smyslu, který jde. Vím totiž, že i „obyčejné“ kávy jsou strašně důležité. Není na světě pořád tolik lidí, kteří holdují složitým kávovým chutím a vyhledávají proto kávy, které jsou pro ně celistvější a jednoduše výborné. A přesně taková je tato Kolumbie. Káva, která je vynikající a určitě osloví nejen nás, kávové maniaky, ale také, a to především, začínající kávové nadšence. Já jsem moc rád, že jsem měl možnost tuto kávu ochutnat a poznat a že mám další výběr, který můžu začátečníkům doporučovat. Ale i vy, mí kávoví maniaci, vyzkoušejte ji a zkuste v ní pohledat všechny chuťové profily, které nabízí.

Cena, balení

Lázeňská kávy na svém eshopu nabízí balíčky od 125 gramů až v některých případech do 10 kilo! Takže pokud pořádáte obrovskou kávovou party, víte, kam se obrátit. Pro nás smrtelníky jsou ale nejlepší menší balíčky a já osobně doporučuji každému z vás, aby nakupoval balíčky do hmotnosti 250 gramů. Je to z toho důvodu, že káva vám nevydrží čerstvá věčně a s menším balíčkem máte šanci ji vypít zavčasu. I když musím říct, že já dopíjím zbytky této Kolumbie po 3 měsících od upražení a je stále velmi dobrá! Druhým důvodem proč kupovat menší balíčky je i to, že si můžete koupit víc druhů a poznávat nové kávové končiny.

Nejmenší balíček kávy z Luhačovic se cenově pohybuje kolem 150,- a vy už z minulých článků víte, že to je cena naprosto adekvátní. Chtěl bych na všechny své čtenáře mít prosbu. Když už propadnete kráse výběrové kávy, vnímejte cenu kávy jako podporu “dobré věci”. V prvé řadě tím podporujeme farmáře na kávových plantážích a ve druhé řadě tím podporujeme tyto kvalitní pražírny, které, a to mi věřte, mají s obchodem s kávou hodně starostí, aby se do vašeho šálku dostalo jen to nejlepší. Ano, v nějakém supermarketu seženete levnější kávu, ale mějte na paměti, že plantáž, ze které káva pochází je často dost špatně placena, jsou to většinou zbytky a jsou přepražené, aby to nebylo poznat. Proto se káva v supermarketech prodává nejčastěji pomletá, protože na pomleté kávě nepoznáte kvalitu/nekvalitu zrn…

Jak ale vždy a všem říkám, cena 100 – 200 Kč za 100 gramů kávy je úplně adekvátní (na množství práce a na vzrůstající cenu zelené kávy). Komu by to přeci jen přišlo drahé, jsou kávy, které se dají koupit za nižší cenu a stále si zachovávají svoji kvalitu. Hledejte proto dobré pražírny a neobracejte se směrem supermarketů. Jo a prosím sdílejte dál tuto myšlenku ať už sdílením tohoto článku nebo jen informováním svých kamarádů.

Co říct na konec?

Znovu bych chtěl poděkovat Dominice z Lázeňské kávy a celému týmu za tuto nádhernou spolupráci, protože člověk rád vidí, když má jeho práce smysl a někdo si toho všimne.

Pro vás, mí kávoví maniaci, mám shrnutí dnešního článku. Kolumbie Andino rozhodně stojí za vyzkoušení. Má v sobě potenciálně víc, než se může na první pohled zdát. Ale i vy, začínající čtenáři, ochutnejte tuto kávu, protože jsem přesvědčen, že je pro vás ta pravá. Naučíte se v ní poznávat chutě, zjistíte, že káva není jen černá a hořká, ale nepřekvapí vás nemile množství výrazných chutí, které se často v kvalitních kávách objevuje.

Všem vám děkuji za přečtení dalšího článku. Budu moc rád, pokud budete posouvat kávovou kulturu společně se mnou, a to se nejlíp udělá přes sociální sítě. zasdílejte tuto recenzi na svých profilech, nebo přímo sdílejte FB stránku Kávový maniak, nebo se třeba jen zmiňte svým známým, kteří mají rádi kávu, že se dá pít i něco jiného, než na co jsou zyvklí.

Těšte se společně se mnou na další článek ze série Lázeňské kávy a nezapomeňte: “Káva není nápoj, káva je názor.”

Váš kávový maniak Martin.