Začátkem je nutno podotknout, že najít v okolí Loštic nějaký podnik, který neprodává výrobky z Olomouckých tvarůžků je dost těžké, a musím se přiznat, že se mi to nepovedlo. Byť jsem našel na náměstí tuto kavárnu, hned u vchodu mě vítala cedule s informací, že mají tvarůžkovou zmrzlinu. V rámci úspory mých chuťových pohárků jsem se rozhodl ji vynechat a zaměřil jsem se pouze na kávu. (Tuto větu berte s rezervou, věřím, že tato zmrzlina stojí za vyzkoušení.)

Z venku člověka vítá spousta upoutávajících cedulí a reklam, což nikdy není dobré, ale vstup s předzahrádkou vypadal velice příjemně. Zevnitř je kavárna vybavena jako normální běžná kavárno-cukrárna s mrazákem na zmrzlinu, vitrínou na dortíky a dalšími vymoženostmi, což (bohužel) v dnešní době bývá v kavárnách standard. Nicméně prostředí bylo čisté a příjemné, obsluha byla velice příjemná, usměvavá, i když nebyla z nejrychlejších. Objednáno jsem dostal až po více než 3 minutách od usednutí, což na to, že v kavárně nebylo plno, je docela dost.

Příprava kávy

Jako již tradičně jsem si vybral místo, kde budu mít perfektní výhled na kávovar a na přípravu kávy. Objednal jsem si espresso lungo a čekal, co se bude dít. Obsluha dobře vyčistila páku, před umístěním páky do kávovaru propláchla hlavu, takže vše naprosto správně. Problém nastal ve chvíli, kdy byla páka umístěna do kávovaru a byla tam 10 sekund ponechána na sucho, napospas žáru kávovaru. Po té byl kávovar zapnut a začala probíhat extrakce, která trvala pouhých 13 sekund, což je na espresso naprosto vražedný čas. Navíc kávovar se vypnul automaticky sám, což já osobně mám strašně nerad. Velké plus bylo, že mi servírka přinesla kávu takřka okamžitě po tom, co byla káva připravena – to se bohužel stále ještě ve spoustě kaváren nevidí (Tady se možná jednalo pouze o náhodu, ale velmi mile mě to překvapilo). Obsluha, jak jsem již psal, byla velice milá a příjemná, ovšem bylo strašně moc vidět, že není úplně zběhlá v kávové kultuře a v základu, který k tomu patří. Je škoda, že dnes má hodně kaváren nasmlouvané brigádníky, nikdo se nepostará o pořádné proškolení, a pak to vypadá tak jak to vypadá. Po té, co mi byla přinesena káva, jsem se zeptal (ač se strachem), jakou kávu mají na mlýnku. Na tuto otázku jsem za svoji kariéru dostal už několik různých odpovědí, ale tuto odpověď ještě ne a velice mě nadchnula. Servírka mi totiž s mírným zaváháním a nervozitou v očích odpověděla, že mají „zrníčkovou kávu, kterou namelou do páky a dají do kávovaru a udělají z toho presso nebo kapučíno“. Chudinka z toho vypadala nešťastně, tak jsem se zatvářil spokojeně s její odpovědí a nechal to být.

“Máme zrníčkovou kávu, tu nameleme, dáme ji do páčky do kávovaru a uděláme z toho třeba preso nebo kapučíno”

Obsluha kavárny

Espresso lungo

Byť jsem měl trochu strach, jaké espresso lungo zde dostanu, bylo mi velmi milým překvapením, že servis byl správný (espresso a voda odděleně). K tomu jsem dostal skleničku vody a sušenku. Sušenka byla příjemnou změnou, ovšem sušenka chuť kávy nevylepší. Espressa, které teklo pouhých 13 sekund, bylo docela velké množství – osobně bych to tipoval na nějakých 45 ml, což je oproti správným 30 mililitrům docela hodně (zvlášť s ohledem na ten děsně krátký čas). Na pohled bylo vidět, že se jedná o „tuctový kafe“ které dostanete někde v restauraci. Crema byla velmi nízká a strašně světlá, což jsou všechno známky toho, že káva byla podextrahovaná tím, jak tekla krátkou dobu a nateklo jí moc. O případném opaku mě nepřesvědčila ani vůně. Už na přivonění jsem cítil typickou hořkost s jalovými tóny a už jsem věděl, že to nebude to pravé.

I přes tyto varovné signály jsem se odvážil napít. To jsem ovšem neměl dělat. Káva byla příšerně hořká, přepálená, chutnala trochu jako uhlí a pálila v krku. Tipoval bych to na nějakou kávovou směs arabiky a robusty vyráběnou v nějaké větší fabrice. Byly cítit silné zemité tóny a přitom káva sama o sobě byla strašně slabá (protože za tak krátký čas se kávové zrno nestačí ani otevřít, natož, aby ze sebe vypustilo nějakou chuť).

Byl jsem postaven před těžké rozhodnutí. Buď kávu na sílu vypiju a vím, že mi bude zbytek večera špatně, nebo ji tam nechám, což dělám strašně nerad. Poté, co každý další doušek byl horší a horší, jsem se rozhodnul, že mi to za to nestojí a kávu jsem nedopil…

Cena kávy a další nabídka

Za kávu jsem zaplatil 39,- což je normální rozumná cena, ale už je to cena, za kterou bych já osobně čekal určitou kvalitu. Bohužel během mého pití jsem si dočetl celý nápojový lístek, kde na mě vykoukly takové poklady jako Turecká káva mocca a Instantní káva. Postupně začínám zjišťovat, že dobrou kavárnu od špatné poznáte ihned. Jen co se v nápojovém lístku objeví v nabídce turecká káva (o instantní kávě ani nemluvě), tak utíkejte rychle pryč! Tuto moji teorii potvrzuje i další článek o kavárně z Krásné Lípy.

Omlouvám se za kvalitu fotky, lehce se mi při čtení nápojáku třásly ruce.

Co ještě dodat závěrem

Zjistil jsem, že strašně nerad píšu špatné a negativní recenze, bohužel bez toho to nejde. Doufám (a pevně věřím), že z každé špatné recenze se poučí buď ta samotná kavárna, nebo jiné kavárny, které mají třeba podobné nedostatky. Každý článek, který zde píšu, posílám do dané kavárny, aby si vedoucí i zaměstnanci mohli přečíst nestranný názor a třeba s tím dále pracovat. Zároveň každé kavárně, kde objevím nějaké nedostatky, nabízím svou pomoc a je jen na nich, jak se k tomu postaví. I když tuto kavárnu nemohu doporučit žádnému kávovému maniakovi, myslím, že si svoji klientelu najde, jak jsem viděl na její obsazenosti.

“Tuto kavárnu nedoporučuji žádnému kávovému maniakovi, ale klientela maminek s dětmi je zde jasná.”

Martin Zapletal

Děkuji všem, co jste si přečetli tento článek a doufám, že vás nerozčílilo mé negativní hodnocení. Vždy platí, že by si měl obrázek udělat každý sám, takže toto je můj subjektivní poznatek. Kavárna jako taková může být dobrá, jen obsluha zrovna ten den byla nová a zaučovala se, co my víme. Pravdou je, že taková káva, jako jsem dostal já, nemůže jít zákazníkovi na stůl. Budu rád za sdílení i tohoto článku, aby všichni věděli, jak NEMÁ kavárna pro kávového maniaka vypadat.

Váš Kávový maniak.